65 éves az Aranycsapat történelmi jelentőségű veresége

65 éve szenvedett történelmi jelentőségű vereséget az Aranycsapat

KG
hirdetes

Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!

1954. július 4-én a magyar labdarúgó-válogatott 3-2-re kikapott a világbajnokság döntőjében az NSZK-tól. Az Aranycsapat veresége nyomán tüntetések kezdődtek Budapesten.

Az 1954-es labdarúgó-világbajnokság döntőjére Bernben került sor 1954. július 4-én. A NSZK és Magyarország közötti mérkőzés 3–2-es nyugatnémet győzelemmel zárult, és a német futballtörténelembe „berni csoda” néven vonult be. Ez volt a magyar labdarúgó-válogatott 311. mérkőzése.

A magyar válogatott a mérkőzést megelőzően utoljára 1950. május 14-én kapott ki, Ausztriától.

A meccs

A döntőre Bernben, a Wankdorfstadionban került sor és az ellenfél az egyszer már legyőzött NSZK gárdája volt. A csapat szakvezetője, Sebes Gusztáv némileg felforgatta a csatársort, mivel az előző két mérkőzést kihagyó Puskás ismét játékra jelentkezett. Puskás beállítása a csapatba azóta is örök vitatéma a szakemberek és a szurkolók körében, mivel többen is azon a véleményen vannak, hogy a balösszekötő nem volt teljesen egészséges és így vállalta a játékot. A magyar csapat összeállítása a következő volt: Grosics – Buzánszky, Lóránt, Lantos – Bozsik, Zakariás – Czibor, Kocsis, Hidegkuti, Puskás, Tóth M. Az eredetileg balszélső Czibor átkerült a csapatból kiszorult Budai II helyére a jobbszélre és az ő helyén pedig Tóth kezdett. A német szövetségi kapitány, Sepp Herberger hat helyen változtatta meg csapatát a 8-3-as meccshez képest és ezt a lépést azóta is Herberger cseleként emlegetik.

hirdetes

A döntő jól kezdődött a magyarok számára, Puskás és Czibor korai góljával 8 perc alatt elhúztak 2–0-ra az esőtől felázott mély talajon. A 19. percben mégis 2–2 állt az eredményjelzőn Rahn és Morlock jóvoltából. Ugyanez maradt az állás a 84. percig, amikor Rahn csípett el egy átadást, csinált egy cselt balra befelé és a labdát a csúszós talajon a kissé késve elvetődő Grosics mellett a kapu jobb oldalába rúgta, 3–2. A hátralévő 6 percben Puskás hiába rúgott gólt, mivel azt Ling játékvezető les miatt nem adta meg. A végeredmény 3–2 maradt a németek javára.

Történelmi érdekességek:

hirdetes
  • Magyarország az első olyan csapat lett, amely két világbajnoki döntőt is elvesztett.
  • Magyarország a tornán szerzett 27 góljával az egy világbajnokságon legtöbb gólt szerző csapat lett, amivel máig tartja ezt a rekordot.
  • Szintén a világbajnoki döntők mai napig élő rekordjai közé tartozik, hogy az NSZK kétgólos hátrányból fordította meg a mérkőzést.
  • A vereség után – a kommunista hatalomátvétel óta először – spontán tüntetés kezdődött Budapesten, kirakatokat törtek be. A három napon keresztül tartó zavargásokat az ÁVH végül elfojtotta.
  • A győzelem visszaadta a második világháborúban elveszett önbecsülést a németeknek.
  • A berni csoda igaz története (németül Das Wunder von Bern – Die wahre Geschichte) címmel 2004-ben Németországban dokumentumfilm készült a mérkőzésről. Ezután kiderült, hogy a nyugatnémet csapat több tagja is – akkor még legálisan – metamfetamint kapott a döntő előtt.