Kalocsa, a paprika városa

LK

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Kalocsa nevének hallatán sokaknak a hímzés vagy a paprika jut eszébe. Ez nem meglepő, hiszen a városban minden évben megrendezik a népszerű Kalocsai Paprikafesztivált, és tény, hogy az ország egyik legszebb hímzéséért is az itteni hagyományok felelősek. Kalocsa városa azonban sokkal több egy paprikatermelő településnél.

A Dunától nem messze, annak keleti oldalán fekvő Kalocsa nagyjából 140 kilométerre délre fekszik Budapesttől. A város a magyar puszta egyik ékessége, ráadásul mivel az ország egyik érseksége, így egy ehhez méltó templommal (Nagyboldogasszony-főszékesegyház) is rendelkezik.

A Dunán végigutazó sétahajók gyakran állnak meg egy kalocsai körutazás erejéig, ahol az érdeklődők többek között felfedezhetik a Népművészeti Tájházat és megtekinthetik a pusztai lovasbemutatót is. A paprika szerelmesei természetesen nem hagyhatják ki a helyi Paprika Múzeumot.

Kalocsa történelme több mint egy évezredre nyúlik vissza. Az itteni érsekséget még maga Szent István alapította 1001-ben, egy évtizeddel később pedig elkészült a város első temploma is.

hirdetes

A főszékesegyház belülről

A Nagyboldogasszony-főszékesegyház 1735 és 1774 között épült és 1738-ban szentelték fel. Belső designját barokk stíluselemek díszítik. A hatalmas, méltóságteljes orgona látványos kontrasztot képez a templom tiszta, világos falaival.

A templomba érkező túravezetők általában hagynak időt azoknak, akik szeretnének egy kicsit lepihenni a szentély előtti padokon, hogy igazán átérezhessék az épület hangulatát, és megcsodálhassák a látványos belső építészetet.

A Népművészeti Tájház

A helyi Népművészeti Tájházban mindent megtalálunk, ami Kalocsát Kalocsává teszi – hímzések, jellegzetesen hagyományos stílusban épült épületek, és persze az elmaradhatatlan paprikák is megjelennek a tájház területén.

hirdetes

Az ablakok elé kiakasztott paprikák mennyisége egyértelműen mutatja, hogy Kalocsa számára nem csupán mezőgazdasági, de kulturális értékeket is képviselnek ezek a népszerű fűszernövények.

A paprika és a népművészeti motívumok igazán harmonikus összhatást képeznek ezekben a díszesen berendezett házakban. Manapság már Magyarországon sem sok helyen találkozhatunk ilyen csinos kemencékkel.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Érdekességek Kirándulás Magyar Utazás

Szótár

Szabó István

Szabó István a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Oscar- és Kossuth-díjas magyar... Tovább

Esterházy kastély Fertőd

Esterházy kastély Fertőd: A fertődi Esterházy-kastély épületegyüttese és a benne látható... Tovább

Tovább a lexikonra