Így is nézhetne ki Budapest, ha ez a sok építészeti terv megvalósult volna – Kiállítás nyílt Sosemvolt Budapest címmel a Vigadóban

ZH

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A Pesti Vigadóban megnyílt kiállítás bemutatja, hogyan formálódott a főváros arculata az elmúlt 150 évben olyan koncepciók alapján, melyek soha nem váltak valóra, 

A Sosemvolt Budapest kiállítás bemutatja, hogyan nézhetne ki a főváros


Budapest történelmében számos olyan építészeti elképzelés született, melyek sosem váltak valóra, mégis lenyűgöző vizuális és gondolati élményt nyújtanak. A Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ által rendezett "Sosemvolt Budapest" kiállítás a város 150 éves építészeti történetének olyan pillanatait mutatja be, melyek sosem valósultak meg, mégis hozzájárultak Budapest fejlődéséhez és kreatív szellemiségéhez.


#https://www.instagram.com/p/Cz8fhzZNH37/?img_index=1#


A Csillaghegyi Megaprojekt:

Az elmúlt évszázadban egyik legmeghökkentőbb és leggrandiózusabb terv Zalotay Elemér Csillaghegyre tervezett Szalagház nevű több kilométer hosszú, negyvenemeletes épülete volt. A terv, mely 1958-ban látott napvilágot, Le Corbusier "lakógépeinek" ihletésére épült, és egy olyan választ akart adni a lakáshiány kihívásaira, mely egyben környezetbarát is volt. Bár a tervezet hatalmas visszhangot kapott, a megvalósítás esélyei megkérdőjeleződtek, és végül semmi sem lett belőle.

hirdetes


A Kelenföldi Mozgó Pályaudvar:

Istvánffy Mária 1971-es tervét egy futurisztikus pályaudvar kialakítására tervezte Kelenföldön. A tervezet egy mozgó pályaudvart mutatott be, ahol az utasok és csomagjaik mozgójárdákon értek volna el a kijelölt kabinokhoz, automatizált rendszerek segítségével beszerezve jegyüket és frissítőiket. Bár a terv rendkívül innovatív volt, végül sosem valósult meg, és a tervezetlen Kelenföldi indóház maradt meg a helyszínen.

#https://www.instagram.com/p/Cz4LhKIowta/#

hirdetes

A Deák Téri Felhőkarcoló:

A budapesti belváros ikonikus Városháza mellett számos tervezet született, melyek a városképet formálhatták volna át. Weichinger Károly 1923-as terve egy art deco és neoreneszánsz stílusú toronyházat álmodott meg a Deák téri templom mellett. Bár a tervezet izgalmas iránynak ígérkezett, a történelem és más tervek visszaszorították, és a terület máig beépítetlen maradt.


A Nemzeti Színház Hosszú Utazása:

A Nemzeti Színházhoz kapcsolódó tervek és pályázatok is bemutatásra kerülnek a kiállításon. Az elmúlt száz évben három nagyszabású pályázatot írtak ki a színház megújítására, de egyik sem valósult meg. A kialakult botrányok és kavarodások után Siklós Mária tervei alapján épült meg a színház, aki később a magyar építészek közösségéből kizárták.

#https://www.instagram.com/p/C0Oxk0MKUjX/#

A kiállítás célja, hogy betekintést nyújtson Budapest építészeti történetének lenyűgöző, de sosem valósult terveibe, megmutatva, hogy a város mindig is kreatív gondolkodással és víziókkal rendelkezett, még ha ezek a tervek sosem váltak is valóra. A "Sosemvolt Budapest" kiállítás február 11-ig látogatható a Pesti Vigadóban, és egy rendkívüli utazást kínál azoknak, akik kíváncsiak a város sosemvolt építészeti álmaira.
 

Forrás: kép forrása: Pestbuda.hu


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Belföld Érdekességek Európa Hírek Magyar történelem Magyarország Technológia

Szótár

Pest megye

Magyarország 19 megyéjének egyike, mely az ország közepén található. Benne található... Tovább

Gróf Széchenyi István szellemi hagyatéka

Gróf Széchenyi István szellemi hagyatéka: hungarikumnak számít. A legnagyobb magyar ember... Tovább

Tovább a lexikonra