Tökéletes nyaralás Balatonfüreden: tippek és hasznos információk

KZs

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Balatonfüred, a Balaton északi partjának ékköve, Magyarország egyik legkedveltebb üdülőhelye ezért a nyaralás Balatonfüreden önmagában is csodás élményeket tartogat. Különösen a nyári időszakban rengetegen választják nyaralás balatoni célpontjaként, ami nem véletlen. A város gazdag történelmi és kulturális öröksége, festői környezete és változatos programkínálata minden korosztály számára vonzó. Ha idén ide tervezed a nyaralást, az alábbi tippek segítenek abban, hogy a lehető legtöbbet hozd ki az ott töltött időből.
 

1.    Tipp: Válassz megfelelő szállást a nyaralás balatonfüredi élményeihez

Balatonfüred számos szálláslehetőséget kínál, a panzióktól és apartmanoktól kezdve a luxusszállodákig. Ha közvetlenül a parton szeretnél megszállni, érdemes időben lefoglalni a szállást, mivel a nyári szezonban gyorsan betelnek a helyek. A nyaralás Balatonfüreden az olyan neves szállodák miatt is fantasztikus, mint a Hotel Vinifera Wine & Spa *****, ahol kiváló szolgáltatásokkal várják a vendégeket. Ha a Vinifera neked “túlzás”, válogass Balatonfüred hotelei között itt!

2.    Tipp: A nyaralás Balatonfüreden a Tagore sétánnyal teljes

A Tagore sétány Balatonfüred egyik legismertebb és legkedveltebb része. A gyönyörű platánfákkal szegélyezett sétányon sétálva élvezheted a Balaton panorámáját, és megcsodálhatod a híres emberek, köztük Rabindranath Tagore emlékművét. A sétány mentén számos kávézó és fagylaltozó található, ahol felfrissülhetsz és kikapcsolódhatsz. 

A Tagore sétány nevét Rabindranath Tagore Nobel-díjas indiai költőről kapta, aki 1926-ban, miután a balatonfüredi Állami Szívkórházban felgyógyult, hálából elültette a sétány első fáját. Ez a gesztus indította el azt a hagyományt, hogy híres személyiségek, köztük Nobel-díjasok, politikusok, tudósok és művészek ültetnek fákat a sétányon, így emlékezve meg látogatásukról.

A sétány 1957-ben vette fel Tagore nevét, addig Deák Ferenc nevét viselte. Az első fa mellett 1956-ban Tagore bronzszobrát is felállították, és egy emléktábla is olvasható, amelyen a költő a faültetés alkalmából írt verse szerepel.

A Tagore sétány közel egy kilométer hosszú, keleti végét az Esterházy strand zárja le, míg nyugati végén a város egyik legpatinásabb épülete, a balatoni vitorlázás első klubháza található. A sétány mentén árnyas platánfasor, szobrok, emlékművek, rózsalugas, valamint a híres személyiségek által ültetett emlékfák sorakoznak. Itt található többek között a Halász és a Révész szobra is, amelyhez egy helyi legenda kötődik: ha valaki megsimogatja a szobrok csizmáját, biztosan visszatér Balatonfüredre.

A sétány nemcsak történelmi és kulturális értékei miatt népszerű, hanem számos rendezvény helyszíne is: például minden év augusztusában itt rendezik meg a Borheteket, de a Kékszalag vitorlásverseny és más nagy füredi események is gyakran ehhez a helyszínhez kötődnek.

A Tagore sétányon végigsétálva a múlt századi hangulat és a modern Balatonfüred találkozik egymással, így kiváló helyszín kikapcsolódásra, pihenésre és a város történelmének megismerésére.
 

3.    Tipp: Próbáld ki a vízisportokat a balatonfüredi nyaralás alatt

A Balaton vize kiváló lehetőséget biztosít a vitorlázásra, szörfözésre, kajakozásra vagy akár a SUP (Stand Up Paddle) kipróbálására. Számos helyen bérelhetsz felszerelést, vagy akár beiratkozhatsz egy tanfolyamra is, ha kezdő vagy. A nyaralás Balatonfüreden mindig feltöltődést, rengeteg szép emléket és izgalmas vízi kalandokat jelent az ide látogatóknak.

hirdetes

Vitorlás hajós programokról ITT tájékozódhatsz! 

4.    Tipp: A nyaralás balatonfüredi kulturális programjaként látogass el a Jókai Villába

A Jókai Villa, amely Jókai Mór egykori nyaralója volt, ma múzeumként működik. Az író életének és munkásságának bemutatása mellett a villa gyönyörű kertje is látogatható. A múzeum egy igazi kulturális élményt nyújt, és betekintést enged a 19. századi magyar irodalmi életbe. A nyaralás Balatonfüreden sem telhet el egy kis oktatási és művelődési jellegű kulturális program nélkül. 

A balatonfüredi Jókai Villa Jókai Mór, a híres magyar író egykori nyaralója, amelyet saját maga tervezett és 1870-ben építtetett a Kerek-templom mögötti telken, miután 1867-ben megvásárolta azt. Jókai Mór és felesége, Laborfalvi Róza, húsz éven át minden nyarat itt töltöttek, a villa pedig a korabeli magyar irodalmi és társasági élet egyik központjává vált. Az épület koraeklektikus stílusban készült, hatszobás, tágas előcsarnokkal, teraszáról gyönyörű kilátás nyílik a Balatonra.

A villa jelentősége nemcsak abban áll, hogy Jókai itt töltötte élete boldog nyarait, hanem abban is, hogy itt született több híres műve, köztük „Az arany ember” is. A házban ma Jókai Mór Emlékház működik, amely eredeti Jókai-relikviákkal, korhű berendezéssel idézi fel az író és családja mindennapjait, valamint a 19. század végi balatoni élet hangulatát.

A villa történetéhez hozzátartozik, hogy Laborfalvi Róza 1886-os halála után Jókai Mór eladta az épületet, mivel a személyes emlékek miatt többé nem tudott itt maradni. A ház később visszakerült a családhoz, majd 1954 óta irodalmi emlékmúzeumként látogatható.

A Jókai Villa ma Balatonfüred egyik legfontosabb kulturális látnivalója, amely betekintést enged nemcsak Jókai életébe és alkotói világába, hanem a korabeli fürdővárosi életbe is.
 


5.    Tipp: A nyaralás Balatonfüreden így lesz teljes, kirándulj a Tihanyi-félszigetre

Habár a nyaralást Balatonfüreden tervezed, érdemes ellátogatni a Tihanyi-félszigetre is. Mindössze néhány kilométerre található Balatonfüredtől, kihagyhatatlan látnivaló a magyar tenger szerelmeseinek. A félszigeten található Bencés Apátság és a híres Tihanyi levendulamező különleges élményt nyújt. A túraútvonalak és kilátópontok gyönyörű panorámát kínálnak a Balatonra.

A Tihanyi-félsziget a Balaton egyik legszebb és legváltozatosabb vidéke, ahol természeti, történelmi és kulturális látnivalók sokasága vár. Íme a legérdekesebb helyek, amelyeket mindenképpen érdemes felkeresni:

hirdetes

Tihanyi Bencés Apátság

A félsziget legismertebb nevezetessége, 1055-ben alapították, és ma is működő bencés monostor. Gyönyörű barokk temploma, kriptája és páratlan panorámája miatt kihagyhatatlan.

Pisky sétány

A Bencés Apátságtól induló, 300 méter hosszú sétány, amelyről lenyűgöző kilátás nyílik a Balatonra, a kikötőre, Balatonfüredre és a Balaton-felvidékre. A sétányon több szobor és a híres tihanyi faágyú is látható.

Visszhang-domb és Tihanyi visszhang

A Visszhang-dombon állva tiszta időben ma is hallható a híres tihanyi visszhang, amelyhez érdekes legenda is fűződik. Innen szintén szép kilátás nyílik a Balatonra és az apátságra.

IV. Károly Kálvária

A Visszhang-domb közelében található, Krisztus keresztútját bemutató kálvária, amelynek tetejéről csodás panoráma tárul elénk.

Belső-tó és Külső-tó

Két vulkáni eredetű tó a félszigeten: a Belső-tó közelebb van a faluhoz, a Külső-tó kicsit távolabb, mindkettő kiváló hely madármegfigyelésre és sétára.

Gejzírmező és Aranyház gejzírkúp

A félsziget vulkanikus múltjára emlékeztető gejzírkúpok közül a legismertebb az Aranyház, amelyet sárga zuzmó borít. A környékén tanösvény vezet végig.

Barátlakások

A középkori szerzetesek által a vulkáni kőzetbe vájt barlanglakások a félsziget egyik különleges, misztikus látnivalói.

Őrtorony kilátó (Apáti-hegy)

A háromemeletes, 16,5 méter magas kilátóból fantasztikus körpanoráma nyílik a Balatonra, a félsziget tavaira és a környező tájra.

Levendula ház és levendulás rét

Tihany híres a levendulatermesztéséről. A Levendula Ház Látogatóközpontban mindent megtudhatunk a növényről, a réten pedig júniusban virágzáskor különösen szép a látvány.

Tihanyi Szabadtéri Néprajzi Múzeum

A skanzen a helyi népi építészetet és a halászcéh hagyományait mutatja be, a Pisky sétányról könnyen elérhető.

További érdekességek

  • Magyar Királyok Panoptikuma & Kalózmúzeum
  • Csúcshegy – a félsziget legmagasabb pontja, ahonnan pazar kilátás nyílik
  • Kalandsziget Tihany – családbarát kalandpark

A Tihanyi-félsziget minden évszakban más arcát mutatja, ezért érdemes többször is visszatérni, akár túrázni, akár csak gyönyörködni a tájban vagy élvezni a helyi gasztronómiát.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Kirándulás Utazás

Szótár

Gyula város

Gyula város Békés megyében, a Gyulai járás központja.Népessége nagyságrendileg 30 000... Tovább

Zsolnay Kulturális Negyed

Zsolnay Kulturális Negyed: A Zsolnay Kulturális Negyed a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa... Tovább

Tovább a lexikonra