Így készül a nagyi gyógyító tyúkhúslevese

cs

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Ha vasárnapi ebédről vagy fejfájásról, esetleg gyomorpanaszokról van szó, akkor sokan azonnal a nagyi csirkehúslevesére gondolunk. Ahány ház, annyi szokás, de tény, s való, méltán nevezhetjük ezt a finom, autentikus magyar ételt minden idők egyik legismertebb házi orvosságának.

A húsleves gyógyító ereje

Úgy tűnik, hogy a húslevessel kapcsolatos népi bölcsesség – miszerint könnyen kezelhető általa a megűlés –  tudományos tényekkel is alátámasztható. Újabb kutatások ugyanis arra világítottak rá, hogy a tyúkhúsleves valóban képes megakadályozni a fehérvérsejtek okozta gyulladást, s emellett a felső légúti gyulladás megszüntetésében is szerepe van. Megfázás vagy influenza esetén az egyik legjobb választás egy tál gőzölgő tyúkhúsleves, amennyiben olyan természetes és finom orvosságot keresünk, amely megszünteti az orrdugulást. A levesben található fűszerek pedig enyhe vírusölő hatással rendelkeznek, erősebb megfázás esetén azonban javasolt a kész levesbe még egy-két gerezd fokhagymát is belevágni, így a fertőtlenítő és vírusölő hatás még inkább érvényesül. 

Egy tál levestől jobban leszel Aranyom!

-Ahogy nagyikám szokta mondani. És mennyire igaza van! Kevésbé elterjedt szokás, de ha nagyon nehezen kapsz levegőt, és állandóan tüsszögsz egy adag cayenne-i borsot is tegyél bele a levesbe, vagy éppen egy kevés gyömbért is belereszelhetsz, s így hidd el, már másnapra sokkal jobban leszel.

hirdetes

 


A tyúkhúsleves egyéb jótékony hatásai

Ha még mindig nem győztelek volna meg a tyúkhúsleves rendszeres fogyasztásáról, akkor most figyelj! A benne található zöldségek ugyanis a bedugult orr nyálkahártyáját megnyugtatják, a vöröshagyma kéntartalmának köszönhetően pedig szintén baktériumölő hatású, így erős megfázás esetén minél több hagymát vágjunk bele levesünkbe!

A baromfihús is számos jótékony hatással rendelkezik, hiszen a csirke és pulyka főtt húsa magas fehérjetartalmának köszönhetően gyógyír a gyulladt nyálkahártyára, valamint olyan hasznos ásványi anyagokat is tartalmaz, mint a cink, magnézium, vas, kálium és nátrium. Ezek a szervezetünk számára elengedhetetlen ásványi anyagok a vese megfelelő működésében szerepet játszanak, így ezen szervünk hatékonyan képes ellátni méregtelenítő funkcióját. 

Egy beteg szervezet nehezebben emészti meg a nehezebb ételeket, a zsírszegény csirkehúsleves ezért is remek választás hasfájás és gyomorrontás esetén. Könnyen emészthető finomság, amely nem terheli meg a gyomrot, ráadásul a forró lé segítségével a beteg izzadni kezd, amely a betegségből való kilábaláshoz elengedhetetlen.

hirdetes


Nem is szaporítom tovább a szót, a leves receptjét a következő oldalon találod! ;)
 

Most lássuk akkor, hogyan is készül a nagyi féle csirkehúsleves!


Hozzávalók egy kondérhoz:


1 egész bontott csirke
0,5 kg vöröshagyma
0,5 kg sárgarépa
ízlés szerint zeller, fehérrépa, krumpli, gomba, petrezselyem
5-6 gerezd fokhagyma
só, bors
 

 

Elkészítés:

Vedd elő a legnagyobb lábasod (kondért), és a megmosott csirkehúst helyezd bele annyi vízzel, amennyi éppen csak ellepi. Tedd fel főni, majd mikor felforrt a víz, helyezd bele az apróra vágott zöldségeket!

Ezt követően helyezd vissza a lábast tűzhelyre, és egészen addig amíg meg nem főnek a zöldségek és puhává nem válik a hús főzd. Néha szükséges a leves tetején lévő habot eltávolítanunk, illetve a vizet pótolnunk, de ennél könnyebb levest keveset találunk. Ízlés szerint tegyél bele sót, ételízesítőt és borsot, majd nagyjából 2-3 óra főzést követően készen is vagy ezzel a gyógyító finomsággal. :)  Jó étvágyat!


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Ételek Gasztronómia

Szótár

Teller Ede

Teller Ede a XX. század egyik legnagyobb fizikusa. Budapesten született 1908-ban, majd 18 évesen... Tovább

Bolhási-víznyelőbarlang

Bolhási-víznyelőbarlang: A Jávorkúttól északkeletre található a Bolhási-víznyelőbarlang.... Tovább

Tovább a lexikonra