A képzőművészet 12 leghíresebb nőalakja

Puskás Rékka

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Bizonyára mindenki hallotta már Picasso, Klimt, vagy Leonardo da Vinci nevét, ahogy egyes műveiket is ismerik azok is, akik egyébként nem érdeklődnek a képzőművészet iránt. Ebben a cikkben nem csak a legnagyobb festők egy-egy művéről lesz szó, hanem olyan alkotásokról, melyek nőket ábrázolnak, így a nőalakok is világhírűvé váltak.

1. A willendorfi Vénusz

Ez az egyik leghíresebb őskori lelet, melyre 1908-ban talált rá Szombathy József régész. A 11 centiméteres mészkőszobrot egy onnan 136 kilométerre található csehországi mészkőből készítették, feltételezhetően vörös okker színnel volt bevonva, a maradványok erre utaltak. Szakrális jelentősége lehetett, de nem csak halottakat temettek ilyen szobrokkal, hanem az élők is maguknál tartották. A telt idomú hölgy a kor szépségideálját testesíti meg; a termékenység, a bőséges táplálék és gazdagság szimbóluma volt. Az akkori emberek nem éltek annyi ideig, hogy olyan betegségeik alakuljanak ki, melyek kóros elhízáshoz vezetnek, így aztán a szobron lévő túlsúly a túléléssel függ össze.

2. Sandro Botticelli: Vénusz születése

Ez a Vénusz ábrázolás merőben eltér az előzőtől. Botticelli ezt a festményt feltehetően 1485-87 között készítette el, Lorenzo di Pierfrancesco de Medici felkérésére. Vénusz, vagy ahogy a görög mitológiában hívják, Aphrodité a szépség és a szerelem istennője, a kép az ő születésének pillanatát ábrázolja, ahogy az istennő kilép a kagylóból, melyben született. Ez a gyönyörű festmény ma a firenzei Uffizi Galériában van kiállítva.

hirdetes

3. Leonardo da Vinci: Mona Lisa

A képzőművészet talán legtöbb rejtélyt magába foglaló darabja a Mona Lisa (La Gioconda). Da Vinci leghíresebb munkája 1503-1519 között készült egy firenzei kereskedő feleségéről, mely képtől aztán sosem vált meg a művész. A mai napig foglalkoztatja a kutatókat, hiszen a horizont más-más magasságban lévő ábrázolása, a férfi-női perspektíva megjelenítése, az alig észrevehető mosoly, a kezek drámai elhelyezkedése, illetve a művész zseni mivolta fényében sokan még mindig valamilyen titkot sejtenek a háttérben. Ma a párizsi Louvre múzeumban tekinthető meg.

4. Jan Vermeer van Delft: Leány gyöngy fülbevalóval

hirdetes

Más néven a Turbános nő, szintén nagyon közismert portré, a holland Jan Vermeer van Delft alkotása 1665-ből. Ezt a képet a holland arcképfestés csúcsának tartják, egyetlen vetélytársa, akihez hasonlítani lehet, Rembrandt. A festmény jelenleg a hágai Mauritshuis múzeumban tekinthető meg.

5. Leonardo da Vinci: Hölgy hermelinnel

Da Vinci másik híres nőalakja a Hölgy hermelinnel (Dama con l’ermellino), vagy Hermelines hölgy, mely 1489-90 körül készülhetett. Ez a kép a Mona Lisával ellentétben a művész korai alkotásai közé tartozik, egyike az első olajfestményeknek, így újításnak számított a festészetben is. Bár eltérnek a vélemények arról, hogy a hölgy kezében valóban hermelin látható-e, nem pedig vadászgörény, a milánói herceg kedvesét, Cecilia Galleranit ábrázoló mű mindkét esetben magával ragadó. Ma a krakkói Czartoryski Múzeumban látható.

6. Edouard Manet: Olympia

1863-ban készült a festmény, ekkoriban a művész jellemzően több műfajban is próbálgatta a szárnyait, csendéletet, tájképet, portrét. Ennek a kísérletező időszaknak az eredményeként előállt saját Vénuszával, az Olympia című képpel. A közönség mélységesen fel volt háborodva a festményen, holott a művész munkásságában meghatározó fordulatot jelentett. Ma a párizsi Orsay múzeumban van kiállítva.

Még nincs vége, a következő oldalon vár még 6 legendás nőalak, a cikk végén pedig kérlek szavazz, neked melyik a kedvenced!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Alkotás Érdekességek Európa Külföld Magyar Szórakozás

Szótár

Komáromi erődrendszer

Komáromi erődrendszer: A komáromi erődrendszer részei egyrészt a történelmi Komárom két... Tovább

Petőfi Sándor

Petőfi Sándor: az egyik leghíresebb és legismertebb magyar költőnek számít mind a mai napig,... Tovább

Tovább a lexikonra