hirdetes

Ismerd meg te is a rántott hús elkészítésének 10 titkát!

Sz.F., Szeder

Egy rántott húst elkészíteni nem nehéz feladat, legalábbis semmilyen dolog nem tűnik nehéznek benne. Mégis létezik 10 titok, amit a háziasszonyok 95%-a nem ismer!

10 titok a rántotthús elkészítéséhez

Először elmondok nektek pár nem ismert érdekességet a rántott húsról!

Kutatások szerint a bundázott sült már a középkori spanyol szakácskönyvekben is szerepelt "chuleta andaluza" elnevezéssel. A mórok 1491-es kiűzése után a keresztény kézre került Andalúziában a helyi konyha ragaszkodott az ürühús hagyományos arab elkészítési módjához, a hús - lisztben, felvert tojáslében és kenyérmorzsában meghempergetett - aranyszínűre történő kisütéséhez. A hús „aranyozása” hosszú ideig divatban volt a bizánci udvarban, ahol valódi aranyporral vonták be a hússzeleteket.

A mórok terjesztették el a szokást Andalúziában, amit onnan vettek át az itáliai fényűző udvarok. 1476-ban Benedetto Salutati firenzei bankár aranyporba forgatott mandulás kalácsot szolgáltatott fel azon a lakomán, melyet a nápolyi király tiszteletére adott. Így került a panírozás szokása Milánóba is, onnan pedig a bécsi udvarba. Újabban arannyal borított ételeket is kínál néhány étterem. Na de ne húzzuk tovább az időt, jöjjenek a szuper trükkök, a következő oldalon folytatom! Persze, ha nem szeretsz-, vagy nem tudsz főzni, akkor sem kell lemondanod a tökéletes rántotthúsról, hiszen a Pest-Buda Vendéglőben bármikor tökéletes és egészéséges rántotthúst ehetsz! Kattint ide: magyar étterem Budapesten.

hirdetes

1. Vastagság

Nagyon fontos, hogy mindig figyeljünk oda a hús vastagságára, bármilyen hús kirántásánál. A megfelelő vastagság 2-4 milliméter között van, az ennél vastagabb szeleteket klopfoljuk ki, ezáltal a rostok is felpuhulnak. Ha nincs húsklopfolód, akkor használj egy kést, a nyelével ütögesd meg a húst, de használhatod a kezedet is!

2. Fűszerezés

Panírozás előtt sót és fekete borsot használjunk! Sokan bevetik a különböző hús fűszereket, ami nagy hiba!

3. Liszt

Panírozás előtt a lisztet szitáljuk át, és csak a finomlisztet használjuk a húsokhoz! Sokan nem tudják, de lisztet lehet fűszerezni, adjuk hozzá őrölt borsot vagy fűszerpaprikát és jól keverjük át a liszttel együtt!

4. Tojás

Nagyon fontos, hogy minden esetben verjük fel a tojásokat kellőképpen, máskülönben nyúlós és ragacsos marad. Sokan követik el azt a hibát, hogy már a tojásba sót tesznek, ne tegyétek! Felverés előtt érdemes egy kis ásványvizet vagy tejet hozzáadni, meglepődtem én is, de sokkal jobb így!

5. Panírmorzsa

Az igazi rántott húshoz minden esetben házi készítésű zsemlemorzsát használjunk! Ez annyit jelent, hogy kenyér-, illetve zsömlemaradékot sütőben kiszárítunk teljesen, majd ledaráljuk, végül pedig átszitáljuk. A panírt is lehet fűszerezni, reszelt citromhéjjal, parmezán sajttal, rozmaringgal, kakukkfűvel, amivel szeretnétek! 

hirdetes

6. Sütés

Figyeljetek oda a megfelelő minőségű olajra is, a legjobb a sütőolaj, mely Omega-9-ben gazdag, ennek köszönhetően az olaj jobban fogja bírni a hőt sütés közben! A sütéshez használhatunk még forró disznózsírt is, vajat viszont semmiképpen nem! Sütéshez bő olajat használjunk minden esetben. Fontos továbbá sütés közben az olaj hőmérséklete, mindenütt egyformán sercegjen, de ne bugyborékoljon! A túl forró olaj ugyanis könnyedén megégetheti a panírt, ha viszont nem elég meleg, akkor csak főni fog benne a hús!

7. Olajhoz

A felmelegített olajhoz viszont adhatunk egy kevés vajat, ami egy különleges, nagyon finom ízt ad neki.

8. Sütés

Gyakran forgassuk a hús szeleteket és a zsiradék csak éppen lepje el a hús szeletet! A vastagabb húsokat fedő alatt nagyjából 10 percig süssük, közben fordítsuk meg legalább egyszer.

9. Sütés után

Sütés után mindig hagyjuk lecsepegni a húst a felesleges zsiradéktól!

10. Trükk

A panírozás során mindig figyeljünk arra, hogy ne maradjon felesleges liszt, tojás vagy morzsa a húson!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Szótár

Dunakanyar

Dunakanyar: Az ország egyik legfőbb nevezetessége a Dunakanyar, mely a Duna Esztergom és... Tovább

Tihanyi félsziget

Tihanyi félsziget: A Tihanyi-félsziget a Balaton nagy félszigete, mely annak északi partjáról... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Ételek Gasztronómia Magyar Magyarság
X
Kövess minket facebookon!