hirdetes

Az eredeti klasszikus szalagos fánk receptje Farsangra

ZH

Egy farsang sem maradhat el fánk nélkül, és hogy ha a magyar klasszikust szeretnénk elkészíteni, akkor ahhoz meg kell találnunk a legmegfelelőbb receptet. Akár lekvárral ennéd, akár nutellával vagy karamellel, most megmutatjuk hogyan készítheted el az eredeti klasszikus szalagos fánkot!

Klasszikus szalagos fánk recept

Klasszikus szalagos fánk recept

A farsangi időszak elmaradhatatlan jelképe a fánk, amiből már rengeteg félét kipróbálhatunk, hiszen ahány ház annyi fánk! De ha maradnánk a jól bevált örök klasszikusoknál, akkor ezt az eredeti szalagos fánk receptet kell kipróbálnod!

A szalagos fánk az oldalán körbeívelő fehér csíkról kapta a nevét, ami úgy keletkezik, hogy a tésztát olajban sütjük ki, aminek egyszerre csak az egyik oldala sül az olajba, míg a teteje kilóg, majd megfordítva sütjük a másik oldalát is aranybarnára. Ezzel az eljárással marad körben egy fehér csík, mintha egy szalaggal körbe lenne tekerve. De nézzük hogyan is készíthetjük el a tökéletes szalagos fánkot farsangra!

Klasszikus szalagos fánk recept hozzávalói 4-6 adaghoz:

  • 300 ml uht tej (3,5%-os)
  • 600 g liszt
  • 1 db citrom reszelt héja
  • 10 g vaníliás cukor
  • 1 csipet só
  • 50 g porcukor
  • 4 db tojássárgája
  • 25 g élesztő
  • 50 ml fűszeres barna rum
  • 30 g vaj
  • olaj a sütéshez

Klasszikus szalagos fánk elkészítése

1.    A fánk tésztájának elkészítése

Mindenek előtt tegyük fel a tejet melegedni egy lábasba, majd egy tálba mérjünk ki 500 gramm lisztet és reszeljük bele citrom héjat, adjuk hozzá a vaníliás cukrot, a porcukrot és egy csipet sót. Ha már felmelegedett a tej, üssük hozzá a tojássárgájákat, adjuk hozzá az élesztőt és a rumot (használhatsz rum aromát is), majd jól keverjük össze miközben levettük a tűzről. Ezt dolgozzuk össze a lisztes keverékünkkel, majd ezután keverjük hozzá a már megpuhult, kenhető vajat és így is dolgozzuk össze.

hirdetes

A maradék lisztet szórjuk egy nyújtódeszkára és szedjük a tésztánkat a deszkára és ne felejtsük el a tészta tetejét is megszórni liszttel. Itt el is darabolhatjuk a tésztánkat, hogy nagyobb legyen a liszt felvevő felülete, majd gyúrjuk össze az összes maradék liszttel. 

Akkor lesz jó a tészta, ha már nem ragacsos és nem tapad a deszkához, sem a kezünkhöz. Ekkor még jobban gyúrjuk át, hogy még több fizikai hatás érje, akkor lesz teljesen jó a dagasztás, ha a felület egyenletes és fényes.

hirdetes

2.    Kelesztés

A dagasztás után következik a kelesztés, amihez visszatesszük a tálba a tésztánkat és letakarjuk egy órára. Fontos, hogy a tésztának legalább 24-26 fok körüli hőmérséklet szükséges, hogy megfelelően megkelhessen, így akár egy pokrócba is becsomagolhatjuk. Ha a duplájára nőtt a tészta térfogata az már jó, ha még nem akkor még kelesszük tovább 10-20 percig.

3.    Szaggatás

Ha a tészta kelesztéssel elértük a megfelelő tészta méretet, átgyúrhatjuk gyorsan az egészet mégegyszer, majd újabb 20 percre hagyjuk pihenni az előző feltételek mellett.

Ezt követően lisztezzük be újra a deszkát és kb. 1,5-2 cm vastagra nyújtsuk ki a tésztánkat és egy pogácsa szaggató segítségével szaggassuk ki a fánkokat, és hagyjuk őket így is pihenni 20-30 percet.

4.    Sütés

Miután a kiszaggatott fánkjaink is szépen megkeltek, következhet a fánkok sütése, amihez olyan edényt válasszunk, aminek magasabb fala van, hogy az olaj ne fröcsköljön szét és 4 fánk legalább elférjen benne. Az olajat 165-170 fokig melegítsük, majd süssük benne a fánkokat 2 percig fedő alatt, fordítsuk meg őket és a másik oldalukat is 2 percig süssük, de fedő nélkül.

Érdemes minden kör előtt ellenőrizni az olaj hőfokát, ugyanis, ha túl meleg akkor csak meg fog égni a tésztánk, ebben az esetben öntsünk hozzá friss olajat, hogy visszahűtse.

Tálaljuk porcukrozva és ízlés szerint lekvárral, nutellával. Jó étvágyat!
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Szótár

Polányi János

Polányi János: 14 magyar Nobel díjasunk egyike. 1986-ben kapta meg a kémia szakterületén az... Tovább

Kazinczy Ferenc

Kazinczy Ferenc: Kazinczi és alsóregmeczi Kazinczy Ferenc, magyar író, költő, a nyelvújítás... Tovább

Tovább a lexikonra
Ételek