hirdetes

Így készíts természetes karácsonyi díszeket házilag fillérekből

VN, ZH

Nyakunkon az ünnepek, és ilyenkor mindenki szebbnél szebb díszekbe öltözteti otthonát (elvégre muszáj valamivel emlékeztetnünk magunkat arra, hogy karácsony van, ha a hó már nem hajlandó erre). Sokan választják ilyenkor a házilag készített díszeket, amelyek „hozzávalóit” sok kertből vagy udvarból is össze lehet szedni. Tény persze, hogy ez az opció több munkával jár, de egyrészt igazán egyedi (akár ajándékozható) díszeket alkothatsz a talált dolgokból, másrészt pedig nem kell a bolti csecsebecsékre költened.

Olcsó karácsonyi díszek készítése házilag természetes alapanyagokból

Milyen alapanyagokból készíts természetes karácsonyi díszeket?

Kezdésképpen szerezz néhány örökzöld ágat, amikkel bármilyen koszorút, girlandot, vagy egyéb összeállítást karácsonyi hangulatúvá varázsolhatsz.

Az olyan fényes felületű zöldek, mint a magyal, a hegyi babér, a rododendron, a meténg, vagy a puszpáng remekül mutatnak olyan örökzöldek mellett, mint a cédrus, a tiszafa, vagy a fenyőágak. Itt érdemes megjegyezni, hogy bizonyos növények, mint például a közönséges tiszafa, vagy a magyal mérgezők, ezért fontos távol tartani őket a gyerekektől és a háziállatoktól – vagy biztonságosabb alternatívákat választani helyettük.

A szőlőtőkék, az üröm, a selymes som, illetve a különféle illatos fűszernövények szárai kiváló koszorúalapul szolgálhatnak.

A piros szömörceszemek, a mocsári magyal, a csipkebogyók, a különféle szárított gyümölcsök, és a bangita bogyói mindenféle karácsonyi összeállítás mutatós díszei lehetnek.

Természetesen nem maradhatnak el az örökzöld fák (lucfenyő, tűnyalábos fenyő) toboztermései sem. Kiegészítésül használj fel érdekes magtokokat (selyemkóró, nőszirom. bazsarózsa, sásliliom, katicavirág, stb.) A nagyobb tobozokról levághatsz néhány réteget, hogy ráférjenek díszeidre.

hirdetes

Hogyan válaszd ki a legjobb karácsonyi díszalapanyagokat?

Amikor természetes alapanyagokat válogatsz saját készítésű karácsonyi díszeidhez, fontos, hogy a formájukon és színükön kívül frissességüket is ellenőrizd. Az ágakon óvatosan hajlítsd meg a sima vagy tűleveleket, és csak akkor vágd le őket, ha elég rugalmasnak tűnnek. Ne használj lekonyuló, törékeny, száraz, vagy színtelen alapanyagokat.

Amikor széles levelű örökzöldeket gyűjtesz (például rododendront vagy japán babérhangát), akkor tartsd észben, hogy könnyen lehet, hogy a jövő évi virágokat vágod le ezzel növényeidről, szóval mérlegelj.

Az év ezen időszakában érdemes megmetszeni a tiszafákat, és az így levágott darabok pont kapóra jöhetnek egy koszorú hátterének, vagy más összeállításba kitöltőnek.

A növények kiszárítása a karácsonyi díszekhez

Ekkorra már a legtöbb fűszer- és gyógynövény (úgymint az üröm, a cipruska, a levendula, vagy a zsálya) megszáradt a szárán – ezeket nem örökzöldeknek, hanem „örökszűrkéknek” is nevezhetjük. A hortenzia levelei szintén jól kiszáradnak a száron, és gyönyörű díszek lehetnek.

hirdetes

Az ezüstös vagy aranyos élű kecskerágó levelek extra színt kölcsönöznek a díszeknek, de különféle díszfüvekkel is hangulatosabbá teheted alkotásaidat.

A tuja tűlevelei sokáig az ágon maradnak, miután levágták őket a fáról, a magyal pedig a vízben őrzi meg legtovább frissességét.

A különféle mohákkal és zuzmókkal vidékies megjelenést vihetsz összeállításaidba.

Különféle gyümölcsöket, például almát, narancsot, citromot és lime-ot is felszeletelhetsz, ezeket a szeleteket pedig egy enyhére vett sütőben, vagy egy gyümölcsszárítóban száríthatod ki viszonylag gyorsan. A vékonyabb szeletek hamarabb megszáradnak, habár törékenyebbek is lehetnek.

Használhatsz továbbá egész fahéjrudakat és szerecsendiókat is, amik nem csak mutatósak, de mennyi illatokkal is gazdagítják díszeidet. Hasonló hatást érhetsz el babérlevelekkel, és más illatos természetes alapanyagokkal.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Szótár

Nobel-díj

Nobel-díj: 13 magyar. A Nobel-díjat a svéd kémikus és feltaláló Alfred Nobel alapította.... Tovább

Kékes

Kékes: A Kékes Magyarország legmagasabb hegyecsúcsa. Az Északi-középhegységben, a Mátrában... Tovább

Tovább a lexikonra
Alkotás Érdekességek Programajánló Szórakozás
X
Kövess minket facebookon!