hirdetes

Budapest régen és most – miket nem láthatunk már napjainkban?

TK, ZH
Elevátor-ház

A virágzó Tabán és a hidroplánállomás


Budapest második légikikötője egykor a Dunán volt, a Szabadság hídnál – ez pedig biztosította, hogy a 20-as években akár Bécsbe, akár csak a Balatonra minél hamarabb eljussanak az emberek, napi szinten.


Meglepő lehet, hiszen a 1920-a évek egyik jelentős repülőterét a mai napig látjuk, nem is ritkán – csak már egyáltalán nem ilyen célokat szolgál. Ez a Duna, ugyanis a repülés hőskorában a hidroplánoknak, azaz a vízről felszálló repülőgépeknek sokkal nagyobb szerepet tulajdonítottak, mint manapság – valószínűleg azért, mert akkoriban kevés repülőtér állt rendelkezésre, ugyanakkor a vízfelület már eredendően rendelkezésre állt.


Az Aeroexpress Rt. a Gellért téren, valamint a Ferenc József (mai Szabadság) hídtól délre, a Dunán működtette hidroplánállomását – 1923 – 26 között. Az ehhez köthető emléktábla megtalálható az egykori vámszedőház falán.

hirdetes


Tabán bár ma is megtalálható a fővárosban, mégis teljesen más formában, mint anno – azokban az években egy más hangulatú, más városrésznek nézett ki. Akkoriban íróknak, festőknek, művészeknek, illetve népszerű mulatóknak adott otthont. Hogyan is nézett ki? Girbe-gurba utcácskákkal, italmérésekkel, borozókkal kell elképzelni, ahol igazi társasági élet alakult ki – magyar írók kedvenc helyeként tartották számon. 1933 – 36 között került lebontásra, annak ellenére, hogy sokan felszóltak eltüntetése ellen.

hirdetes


Iparcsarnok


Az Iparcsarnok nem található már meg Budapesten – ez szintén a második világháború áldozatává vált. 1885-ben építették meg a Városligetben, egy középen diadalkapus, földszintes, gigantikus kiállítócsarnokot kell elképzelnünk, neoreneszánsz stílusban.


Eredetileg az épület azt a célt szolgálta, hogy az iparművészeti gyűjteményt mutassa be, a kiállítás bezárása után pedig Múzeum lett – egészen a második világháború végéig kiállításoknak adott otthont. Homlokzata a Keleti pályaudvar főbejáratához hasonlított, 14 négyzetméter nagyságú volt szebb napjain.


 

Kép forrása: Fortepan / Weygand Tibor

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Szótár

Máriapócsi templom

Máriapócsi templom: Máriapócs város Szabolcs-Szatmár-Bereg megye Nyírbátori járásában.... Tovább

A farsang története

A farsang története: A tavaszi ünnepkör tevékeny része. A farsang a vígság azon időszakát... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Magyar Magyarország Történelem
X
Kövess minket facebookon!