A Víz, Gáz, Fűtéstechnika és Hűtő, Klíma, Légtechnika szaklap kutatása szerint, 32 különböző gyógyszer maradvány található a Budapesti ivóvízben. A tanulmány azt is kimutatta, hogy a Dunába még ennél is több, összesen 52 féle gyógyszer maradvány jut el, de az ivóvizet csak 32 szennyezi ezek közül.
![32 féle gyógyszer maradványt találtak a budapesti ivóvízben Gyógyszer maradványok a budapesti ivóvízben](/kep/730x400/106177.jpg)
Kétmillió embert érint
Az Environment Pollution nevű szaklapban publikált tanulmány arra is kitér, hogy a szennyezett víz problémája mintegy 2 millió fővárosi lakost érint. Két nagy vízmű parti szűréssel látja el a fővárosi lakosság közel 90%-át, a folyó közelébe telepített csápos kutakon keresztül. A víz természetes szűrését pleisztocén kori (ez a földtörténeti kor két és fél millió évvel ezelőtt kezdődött, és nagyjából 12 ezer évvel ezelőtt ért véget) kavics és homokréteg végzi, a kutatók arra lettek kíváncsiak, hogy mennyire hatékony ez a rendszer a legmodernebb anyagokkal, gyógyszermaradványokkal szemben, ezért egy átfogó kutatás keretében erre keresték a választ. Ennek érdekében egy 100 folyamkilométeres szakaszon 107 mintát vettek a Dunából, környező kutakból pedig közel 100-at.
A kutatás eredménye ez lett
A kutatás eredménye az lett, hogy 32 féle gyógyszermaradvány szennyezi az ivóvizet a fővárosban. A gyógyszerhatóanyagok az emberi anyagcsere, valamint a wc-n lehúzott gyógyszerek révén kerül a Dunába. A tanulmány szerint azonban a fent említett parti szűrés rendkívül hatékony, majdnem 95 százalékos. Ennek köszönhető az is, hogy amíg magában a Dunában 52 féle hatóanyagra bukkantak a kutatók, az ivóvízmintákban már csupán 32 jelenlétét tudták kimutatni.
Mi a helyzet a Dunával?
A Duna vizében a keresett 111 hatóanyagból 52-t találtak meg, volt, amiből többfélét is. Antibiotikumokat nem találtak, de a kutatók szerint ez nem azt jelenti, hogy ettől mentes a Duna vize, csupán azt, hogy a teszt nem alkalmas ennek kimutatására. Találtak a Duna vizében különböző hormonokat is, és ahogyan arra számítani lehetett, a legtöbb közülük a női fogamzásgátló tablettákban használatos ösztrogén. De mielőtt elkezdenétek megijedni, a kutatók kiemelték, hogy nanogrammokról van szó, amik közel sem ártalmatlanok, de nem feltétlenül veszélyesek közvetlenül az emberi szervezetre.
Európai Uniós szabvány is van a vízminőségre
Az ivóvíz minőségére már természetesen Európai Uniós szabvány is született, amely kimondja, hogy mely ívóvíz béli anyagok károsak a szervezetre, jelenleg ezen a listán 33 anyag szerepel. A Bizottság 2015-ben egy listás is adott a tagállamoknak, azzal a céllal, hogy monitorozzák a vizek állapotát, azonban határértéket egy anyag esetén sem adtak ki eddig.