hirdetes

A hamisíthatatlan Hortobágyi húsos palacsinta recept

SzSz

A magyarok leleményességéből és a maradékok felhasználásából született meg a Hortobágyi húsós palacsinta is, amelynek ma már számos verziója létezik.

Hortobágyi húsos palacsinta recept

A hortobágyi húsos palacsinta receptje először egy 1930-as könyvben jelent meg, azonban 1958-ban lett igazán népszerű a brüsszeli világkiállításon. A recept nagyon jó maradékmentő ötlet lehet, ha maradt egy kis pörkölt a legutóbbi főzésből. Sokan nem készítik el otthon, mivel túl bonyolultnak és időigényesnek tartják, pedig igen egyszerű és gyorsan elkészíthető receptet, ha ügyesek vagyunk. 

A hortobágyi húsos palacsinta változatai

Ugyan az eredeti receptben csirkepörkölttel vagy sertéspörkölttel készítik, valaki marhapörköltből vagy vannak már darálthúsból készült receptek is. Annak, aki a leggyorsabb elkészítési módot szeretné választani, és nincsen maradék pörköltje, annak a darálthúsos verzió lesz az ideális, viszont nem ez lesz a legfinomabb. A hortobágyi húsos palacsintának is természetesen a jó pörkölt az alapja, így ezt semmiképp sem szabad elmulasztani. Ha a pörkölt pedig elkészült, onnan már gyerekjáték összedobni a hortobágyi húsos palacsintát. 

A hortobágyi húsos palacsinta receptje

hirdetes

Hozzávalók 

Pörkölt (szósz)

500 gramm csirkemell vagy sertéscomb; 1 fej vöröshagyma; 10 dkg zsír; 1 db étkezési paprika; 1 paradicsom; 1 evőkanál pirospaprika; só; bors; 1 nagy doboz tejföl; liszt a sűrítéshez

Palacsinta

200 gramm liszt; 2 dl szódavíz; 2 dl tej; egy csipet só; 2 tojás; 2 evőkanál étolaj

Elkészítés

Először a pörköltet és a pörkölt szószt kell elkészítenünk. A pörköltet a szokásos módon kell elkészítenünk, majd abból készül a szósz. A pörkölthöz a hagymát vágjuk fel apróra és pároljuk üvegesre a zsíron. Ha ez kész, mehet rá a felkockázott hús, a só és a bors. A hús, amint megpirult rádobjuk a felkockázott paradicsomot, paprikát és a pirospaprikát. Elkeverjük és 1-2 percig hagyjuk így. Ezután öntsük fel egy kevés vízzel úgy, hogy a húst pont ellepje, majd fedő alatt főzzük hústól függően 30-40 percig. 

Amint a hús megpuhult, szedjük ki egy tányérra és aprítógépben, darálóban vagy egy kés segítségével vágjuk fel apróra, egészen pépesre. A tejfölhöz keverjük hozzá a lisztet, majd a szaftba öntsük bele. Keverjük el csomómentesre, és forraljuk össze. Ha a szaft már besűrűsödött, leveheted a tűzről. A húshoz adj a szaftból annyi, hogy pont krémes, kenhető állagú masszát kapj. 

hirdetes

A palacsinta tésztához egyszerűen keverd össze a hozzávalókat, de utoljára az olajat add hozzá, és hagyd pihenni hűtőben egy fél órát. Ha ez kész, olajjal kikent serpenyőben sütsd ki őket egyesével. Ebből az adagból körülbelül 12 darab palacsinta jön ki. 

Ha a palacsinták elkészültek, jöhet a töltés. A palacsinta közepére rakj egy másfél evőkanállal a húsos masszából. Ezután a hajtogatás következik. Először hajtsd be a két szélét, majd a tetejét és az alját, és rakd le egy tányérra úgy, hogy a hajtott része legyen alul. Ha készen vagy, tálaláskor önts a tetejére a szószból és mehet mellé még egy kis tejföl. 

Jó étvágyat!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Szótár

Buzsáki lakodalmas szokások

Buzsáki lakodalmas szokások:  Körülbelül a századfordulón jött el az az időpont, mikor... Tovább

Vass Imre-barlang

Vass Imre-barlang: Az Aggteleki-karszt egyik legjelentősebb alakult ki a Vass Imre-barlang, amely... Tovább

Tovább a lexikonra
X
Kövess minket facebookon!