hirdetes

Ismét egy bakancslistás hely a Balaton körül – ismerd meg a béndekpusztai kísértetfalut

TK
Béndekpusztai kísértetfalu

Hogyan juthatunk el hozzá?


Mint már említettem, Hácsról indulva, gyalogosan a legegyszerűbb megközelítenünk. Egy elhagyatottnak tűnő, magányos földúton kell elindulnunk a még magányosabb, elhagyatottabb romokhoz. 


Ekkor már a fákra felfestett jelzéseket kell majd követnünk – így fogunk eljutni egy domboldalhoz, ahogy már láthatjuk az egykor klasszicista stílusú pompájában tündöklő templom ma már csupasz téglafalait.


Eredetileg két nemesi család volt Béndekpusztához köthető, övék volt az itt megtalálható kastély, még 1857-ben. A ma már elhanyagolt épületen kisebb felújításokat ugyan elvégeztek, mégis állapota távolról sem nevezhető kielégítőnek.


A másik templom talán még rosszabb állapotban van az imént jellemzett társánál. Esetében azért beszélhetünk ugyanakkor megbocsájtásról, mert ennek keletkezése egészen az Árpád-korra nyúlik vissza.

hirdetes


A 12 – 13. században keletkezett templom ugyanakkor ma már egy boltívet, illetve egy jócskán lemorzsolódott oldalfalat tudhat magáénak, melyek ugyanakkor sajátos melankóliájával mutatják az idő múlását. 


Körülöttük néhol megtalálható egy-két síremlék, melyek a szentély körül is elhelyezkednek – közülük pedig akad még, amit a mai napig is gondoznak. Ez elsősorban az éves béndeki búcsúhoz köthető, melyet minden szeptember harmadik szombatján tartanak meg a környékbéliek. A búcsún elsősorban azok vesznek részt, akik tiszteletüket szeretnék tenni az innen elszármazottaknak, illetve a néhai falu és az itt elhunyt hozzátartozóik előtt. Ekkor a kisebb, klasszicista kápolnánál Istentiszteletet is tartanak.

hirdetes


Mit érdemes még tudni a helyről?


Béndek a somogyi rengeteg közepén található – a klasszicista templom mellett egy gótikus társának is otthont ad. Csupán ezek romjai és a falmaradványok emlékeztethetik az ide látogatókat az egykori falura.


A korábbi, gótikus stílusú egyhajós, keletelt templomnak ma már csak nagyon kevés részét tekinthetjük meg – pár oldalfaltöredéket, valamint egy boltívet.
 

Kép forrása: https://youtu.be/-n9JvlLMRTg

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Szótár

Békéscsaba

Békéscsaba Magyarország dél-keleti sarkában található nagyvárosa, közel Romániához. A... Tovább

Komondor

Komondor: a 9 tradícionális magyar kutyafajta egyike. A komondor az egyik legismertebb magyar... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Kirándulás Magyar történelem Szórakozás Utazás
X
Kövess minket facebookon!