hirdetes

Palócleves bárányból – A tradicionális pünkösdi ételek főszereplője

ZH

Talán nem is gondoltad, hogy a Pünkösdnek is vannak hagyományos ételei. Pedig régen, Pünkösdkor még a legszegényebbek is húst ettek. Bárányt vagy birkát vágtak, és gyakran került rántott hús, csirke és sült liba is az asztalra. Hamarosan itt a Pünkösd ezért most a hagyományos bárányhúsos palócleves receptjét hoztuk el nektek!

palócleves

Palócleves bárányból – Ez került régen Pünkösdkor az asztalra

Pünkösd ünnepéről a legtöbb embernek inkább a hagyományőrzés jut eszébe, és nem is gondolnánk, hogy vannak hagyományos pünkösdi ételeink. Karácsony és húsvét mellett, ebben az időszakban is sok finomsággal készültek a családok, sőt ilyenkor még a szegények is húst ettek! Húsvét után erősen megcsappant az éléskamra minden családnál, így nem készült temérdek étel, de azt a néhány fogást, amit megfőztek, azt főként háztáji állatok húsából és a kertben termesztett zöldségekből készítették, így igazán ínycsiklandozó ételek kerültek az ünnepi asztalra. Mint például a bárányhúsból készült palócleves is! 

Ha szeretnéd Te is elkészíteni Pünkösd hétvégén a hagyományos, Pünkösdkor készített palóclevest bárányból, akkor kövesd a következő receptet!


Palócleves bárányból recept Pünkösdre

Hozzávalók a palócleveshez:

•    Bárányhús 80 dkg
•    Füstölt szalonna 6 dkg
•    Vöröshagyma 2 fej
•    Bab (gyenge zöldbab vagy vajbab) 600 dkg
•    Burgonya 40 dkg
•    Fokhagyma 2 gerezd
•    Tejföl 2 dl
•    Liszt 2 dkg
•    Piros fűszerpaprika 2 g
•    Petrezselyem

hirdetes
•    Zsír
•    Köménymag, őrölt bors, babérlevél, só, majoránna, kapor

Bárányhúsos Palócleves elkészítése:

Első lépésként dolgozzuk fel a bárányhúsunkat. Ha szagosabb bárányt kaptunk, akkor érdemes lobogó vízben egy lábosban pillanatok alatt leforrázni, így megszabadulunk a szagától, majd egyforma kockákra daraboljuk fel a húst. Ezt követően, kockázzuk fel a füstölt szalonnát, majd egy lábasban pirítsuk meg. Majd adjuk hozzá az apró kockákra feldarabolt két fej vöröshagymát, pirítsuk ezt is meg, majd szórjuk meg a pirospaprikával, hogy szép színe legyen a levesünknek.

Adjuk hozzá a felkockázott bárányhúst is, és addig pirítsuk, míg ki nem fehéredik, közben pedig ne felejtsük el megsózni és megborsozni. 

Miután az előkészületekkel kész vagyunk, a lábasban lévő húst öntsük fel 1 dl vízzel, tegyük bele a babérlevelet, a majorannát, az összenyomott fokhagymát, a köménymagot és tegyünk rá egy fedőt, hogy megpároljuk a húst. Időnként ne felejtsük megkeverni! Mikor elpárolgott a húsról a víz, tegyünk alá újra 1-2 dl-t, vigyázva arra, hogy le ne égjen. Ezt a folyamatot addig ismételjük, amíg a hús teljesen meg nem puhul a párolástól. 

Miközben a húsunk párolódik, elkészíthetünk egy rózsaszín rántást, olajból, pirospaprikából és lisztből.

Még a hús teljesen megpuhul, egy másik edényben főzzük puhára sós vízben a megpucolt, és egyenletes darabokra vágott zöldbabot és a burgonyát külön-külön - ugyanis más a főzési idejük – de használjuk ugyanazt a vizet a főzéshez.

hirdetes

Mikor minden megpuhult, öntsük egybe az egészet (a zöldségeket a zöldséglével együtt, a hússal). Ha kevésnek találod a zöldséglevet, tegyél még hozzá annyi vizet, hogy annyi levest kapj, amennyit szeretnél. 

Készíthetjük 1 lábasban is, de akkor főzzük a húst, nem pedig pároljuk. Attól függően, hogy friss vagy konzerv zöldbabot használunk, más-más a főzési idő. Ha a főzési időket szem előtt tudjuk tartani – hogy a hús is porhanyós legyen és a burgonya meg a bab se főjön szét – készítsük egy edényben, máskülönben célszerű kettőben.

Végül pedig rántsuk be a levest a rózsaszín rántásunkkal és főzzük addig, hogy besűrűsödjön kicsit, tartalmasabbá váljon, majd hagyjuk egyszer felforrni. Kóstoljuk meg, hogy minden fűszer elegendő volt-e az ízlésünknek megfelelően, akár pár csepp ecetet is csepegtethetünk hozzá, ettől pikánsabb, savanykásabb lesz a végeredmény.

A tálalásnál ne felejts el tejfölt kikészíteni!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Szótár

Zsigmondy Richárd

Zsigmondy Richárd: 14 magyar Nobel díjasunk egyike. 1925- ben kapta meg a kémia szakterületén... Tovább

Karinthy-gyűrű

Karinthy-gyűrű: kitünetésfajta, melyet évente ítélnek oda az arra érdemes művészeknek. A... Tovább

Tovább a lexikonra
Belföld Érdekességek Ételek Európa Gasztronómia
X
Kövess minket facebookon!