hirdetes

A Gyulai vár bemutatása

SZ.F.

Magyarországon rengeteg olyan várat találhatunk, amik ha beszélni tudnának, számtalan csodás történetet mondanának nekünk. Ilyen például Közép-Európa egyetlen éppen maradt síkvidéki vára, ami Gyulán található, ismerkedjünk meg vele közelebbről! 

Gyulai vár

Gyula városa Békés megyében, Magyarország délkeleti régiójában található. A település a román határ mellett, a Fehér-Körös folyó mentén fekszik. Az eddigi legrégebbi említést Gyuláról egy 1313-es dokumentumban találták meg, amelyben egy Gyulamonostor (latinul Julamoustra) nevű kolostor neve olvasható. 1332-re a kolostor köré épült település már Gyula (Jula) néven vált ismertté. A név eredetére két elmélet fogalmazódott meg. Az egyik szerint a Honfoglalást követően a gyula törzs ezen a környéken telepedett le. A másik, sokak által valószínűbbnek tartott elképzelés szerint a kolostort és a települést egy Gyula vagy Jula nevű nemes alapította.

hirdetes

Az erődítmény felújítása az 1960-as évek elején kezdődött meg. A Gyulai Várszínház már 1964 óta működik, illetve ezekben az időkben alakítottak itt ki több állandó kiállítást is. A hosszú ideig tartó felújításokat követően 2005-ben reneszánsz Vármúzeum nyitotta meg a kapuit a várban. A múzeum látogatói hat évszázadot utazhatnak vissza az időben az összesen 24 kiállítóteremben. 1445-ből már egy meglévő épületről vannak adatok. 1476-ban az erődítmény és a birtok a királyra szállt vissza. 1482-ben Mátyás király fiának, Corvin Jánosnak ajándékozta, aki ezt követően – több másik bővítés mellett – húzatta fel itt a jelenleg is látható ronadellát (körbástya).

hirdetes

Később Szapolyai János sikeresen elfoglalta, majd egy ideig erdélyi nemesek kezén volt. 1552-ben aztán egy cserét követően ismét a király tulajdonába került. Az oszmán erők eközben jelentős pusztítást végeztek a vár környékén, majd végül 1556-ban Petraf pasa, II. Szulejmán unokafivére ostromolta meg. A kilenc héten át tartó ostromot követően a vár tartói megadták magukat, így az erődítmény a törökök kezére került. Az ezt követő békeidőkben a város lassú fejlődésbe kezdett. 1695-ben a keresztény seregek visszafoglalták a területet. A következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Szótár

Karácsonyi népszokások

Karácsonyi népszokások: A karácsonyi ünnepek kezdete november végére, december elejére esik.... Tovább

Tihanyi félsziget

Tihanyi félsziget: A Tihanyi-félsziget a Balaton nagy félszigete, mely annak északi partjáról... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Magyar Magyar történelem Magyarország