hirdetes

Híres magyar hímzés minták: ismered mindet?

SzSz, ZH
Magyar hímzés fajták

Matyó hímzés

A kalocsai hímzés mellett a matyó hímzés a másik legismertebb hímzési forma, amelynek története 200 évre nyúlik vissza. Elsősorban színpompás viseletük és gazdag színvilágú hímzőkultúrájuk révén terjedt el a matyók hímzési formája. A matyó hímzés a két legalapvetőbb öltéssel dolgozik, a lapos öltéssel és a száröltéssel, azonban kialakultak egyedi öltéstechnikák is. Legismertebb motívuma a pünkösdirózsa, amely a jellegzetessége, hogy a középen lévő nagy rózsákat alul és felül kisebb motívumokkal egészítik ki. A matyó hímzés az egyik legszínesebb és a leggazdagabb motívumokban az országban.

Palóc hímzés

A palóc hímzés az egyszerűségen alapszik, így ez motívumvilág jellemezi. Kezdetben csak fehér színt használtak a mintáknál, majd később kezdtek el pár alapszínt is beépíteni a hímzésekbe. A motívumok szálszámolással készültek, amelyek stilizált minták jellemzően, de egyes tájvidékeken mértani mintákat, máshol a virágmintákat részesítették előnyben, helyenként pedig állat- és madárminta is fölbukkan. A központi virágelemeket (szegfű, rózsa, gyöngyvirág) bimbók, levelek, kacsok, kalászok gazdagítják. 

hirdetes

Sárközi hímzés

A sárközi hímzés leginkább a női viseletekben jelenik meg. Ez a hímzésfajta nagyon különleges, mivel ezen belül is öt teljesen különböző stílusú hímzés alakult ki. A különböző tárgyak, teljesen eltérő díszítőstílusban lettek hímezve, amelyek más és más stílust kaptak, mégis harmonizálnak egymással. Pontosan ez tükrözi a sárközi hímzés magas színvonalát. 

hirdetes

Turai hímzés

A turai hímzés is rendkívül sokoldalú, hiszen minden olyan hímzési sajátosság megtalálható benne, amely a népi hímzésekre jellemzőek. A turai hímzésen belül megtalálható a fehér-hímzés, a színes-hímzés és a népi iparművészeti alkotások is. Éppen emiatt a turai hímzést, erre a három féle hímzéstípusra oszthatjuk. A fehér hímzést nyakravalókra és ingvállakra készítették leggyakrabban; még a színes hímzést leginkább kendőkre, zsebkendőkre, és kötényekre hímezték. A gépi hímzett színes virágú brokátok, atlaszok, selymek, szövetek pótlására készült főkötők, pruszlikok, és "selyembujkák" voltak. A turai hímzésnél jellemzőek a kör motívumok mindegyik típusnál. 
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Szótár

Várszínház

Várszínház: Budapest I. kerületében, a budai várnegyedben található épület. A Szent... Tovább

Csongrádi borvidék

Csongrádi borvidék Magyarország 22 borvidékének egyike. A Csongrádi borvidék Magyarország... Tovább

Tovább a lexikonra
Alkotás Állatok Belföld Érdekességek Ételek Európa Gasztronómia Hírek Kirándulás Külföld Magyar Magyar történelem Magyarország Magyarság Programajánló Regény Retró Sport Szórakozás Technológia Történelem Utazás
X
Kövess minket facebookon!