hirdetes

A Tisza-tó születése

Pi
Így született a tó

Többet akartak anno

A harmadik duzzasztási szintet azonban nem hajtották végre. Ha ez meglenne, akkor még mintegy 150 cm-es vízszintemelkedést tudnának elérni. Azonban a végső lépés mellőzésének több oka van. Ezek közül az egyik –és legfontosabb-, hogy a mai gátak nem biztos, hogy elbírnák a megemelkedő vízszintet hosszabb távon. Az eredeti elképzelés az volt, hogy az egész tározó területe nyílt vízterület lesz, de mivel a harmadik lépés elmaradt, sok száraz földterület megmaradt.

hirdetes

Hála az 1970-es években elvégzett munkáknak, ma a tórendszer 250 millió m3 víztömeget tárol.
Négy medencéből áll: az Abádszalóki-, a Sarudi-, Poroszlói-, és a Tiszavalki-medence. Ezernyi sziget található benne, melyek összes területe 43 négyzetkilométer, közepes vízmélysége 1,3 méter, maximális mélysége 17-19 méter (az élő Tisza folyómedrében, a kiskörei duzzasztómű előtt mérve). A folyó hossza a tározóban 33,5 km.

Óriási munka, csodás végeredmény, de ebből nem csak mi emberek húzunk hasznot. Itt található ugyanis Európa legnagyobb egybefüggő, virágokkal teli tündérrózsa- és tündérfátyol mezeje, ahol a parti fűzfák, a nádasból felröppenő madarak a háborítatlan természet szépségével kápráztatnak el bennünket. Ma már a Hortobágyi Nemzeti Park által UNESCO Világöröksége részeként is nyilván van tartva.

hirdetes

A következő oldalon következzen egy 1977-es felvétel, mely a tó születését hivatott bemutatni

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Szótár

Bihari-sík

Bihari-sík: A Bihari-sík Tájvédelmi Körzetben csodás kis világokra bukkanhatunk:... Tovább

Fertő-táj

Fertő-táj: Magyarország és Ausztria Természeti illetve kulturális kategóriában kapta meg az... Tovább

Tovább a lexikonra
Retró
X
Kövess minket facebookon!