hirdetes

16 alig ismert régészeti felfedezés Magyarországon

B. Á. , ZH

Mivel Magyarország történelme során a római és oszmán birodalom befolyását is megtapasztalta nem csoda, hogy számos régészeti lelőhely található területén. A római erődítményektől kezdve az elrejtett városokon át egészen az ősfákig most felsorolunk 16-ot a legérdekesebb régészeti kincsekből, amelyeket Magyarországon fedeztek fel.

Magyarország régészeti felfedezései

A Dunai Limes részei

Aquincum

Az eredetileg a kelta eraviszkuszok által alapított város keletkezését időszámításunk után 89 körülre helyezik. Aquincum a római Pannonia Inferior fővárosa volt a Duna mentén. A hely valaha a Dunai Limes részét képezte, amely egy védelem céljából kialakított határvonal volt még a római birodalom idején. Maradványaira 1778-ban talált rá egy szőlősgazda, ezt követően pedig régészeti kutatások egész sorozata vette kezdetét a területen. Ma Aquincum az Aquincumi Múzeumban látogatható meg Budapesten.

Római erőd Tokod mellett

A néhai római erőd ásatási munkálatai 1893-ban kezdődtek meg, a későbbi évek során pedig több kutatás is újabb felfedezéseket eredményezett. Falak, tornyok és egy raktárépület is napvilágot láttak. A Pannóniai provinciát védelmező Dunai Limes részét képező erőd Tokod nagyközség közelében található meg, és felfedezhető fel szabadon.

hirdetes

Római erőd a Sibrik-dombon, Visegrádon

Budapesttől nem messze, Visegrád ad otthont néhány kifejezetten érdekes régészeti és építéstörténeti helyszínnek – beleértve egy, a Limeshez tartozó római erődöt is. Az erőd elrendezése és épületei közül több is láthatóvá vált a XX. században folytatott ásatásoknak köszönhetően, például függönyfalak és beltéri építmények is.

Lussonium Romkert

A Dunai Limes mentén található régészeti park Lussonium felújított maradványait tartalmazza, úgymint lakóhelyeket és az északi illetve a déli kapukat. A látogatók kedvükre bebarangolhatják a területet, az ásatások során talált ereklyéket pedig a Paksi Városi Múzeumban tekinthetik meg.

hirdetes

A római dodekaéderek

Az üreges dodekaéder alakú római korból származó leleteket a mai napig homály fedi, nincs egyetértés ugyani ezen különleges tárgyak funkcióit illetően. Az elméletek szerint lehettek akár dobókockákhoz hasonló eszközök, gyertyatartók, vagy akár vallási szimbólumok is, ezek azonban csupán feltételezések. Több ilyen tárgyra is rábukkantak Magyarország területén, így talán végül sikerül kikövetkeztetni rendeltetésüket. A következő oldalon még több érdekesség vár! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Szótár

Luca napja

Luca napja:  Népszokások és babonák tömkelege kapcsolódik ehhez a naphoz.Luca napjához... Tovább

Ómagyar Mária-siralom

Ómagyar Mária-siralom: Az Ómagyar Mária-siralom egyike legkorábbi nyelvemlékeinknek, az első... Tovább

Tovább a lexikonra
Magyar Magyar történelem Magyarország Magyarság
X
Kövess minket facebookon!